Odziedziczona nieruchomość po stracie bliskiej osoby może być cenną składową naszego osobistego majątku. Jednak jeżeli nie planujemy z niej korzystać na co dzień, sprzedaż odziedziczonego mieszkania to bardzo atrakcyjna opcja, którą możemy potraktować jako inwestycję. Proces ten jednak wiąże się z wieloma formalnościami, w tym uregulowaniem spraw spadkowych, podatkowych oraz przygotowaniem nieruchomości do sprzedaży. W tym artykule omówimy, jak szybko sprzedać odziedziczoną nieruchomość, aby transakcja była jak najkorzystniejsza i na co zwrócić szczególną uwagę, by proces ten był zgodny z przepisami.
Spadkobiercą może zostać osoba, którą wskazano w testamencie lub którą prawo uznaje za uprawnioną do dziedziczenia. Przejęcie mieszkania lub domu po zmarłym może nastąpić na dwa sposoby: poprzez notarialne poświadczenie dziedziczenia albo przez sądowe stwierdzenie nabycia spadku. Sąd może wydać postanowienie o nabyciu spadku dopiero po upływie 6 miesięcy od otwarcia spadku, chyba że wszyscy spadkobiercy wcześniej złożą oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku.
Zanim zdecydujesz się przyjąć mieszkanie lub dom w spadku, sprawdź, czy nie jest ono zadłużone. Od czasu otrzymania informacji o powołaniu do spadku masz 6 miesięcy na to, aby podjąć decyzję, którą możliwość chcesz wybrać:
przyjęcie proste – przejmujesz długi spadkowe, odpowiadając za nie zarówno majątkiem odziedziczonym, jak i własnym majątkiem, który posiadasz w momencie otwarcia spadku,
przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza – ponosisz odpowiedzialność za długi tylko do wartości stanu czynnego spadku,
odrzucenie spadku – rezygnujesz z dziedziczenia.
Aby móc później bez problemu sprzedać odziedziczone mieszkanie, należy niezwłocznie złożyć wniosek o wpis prawa własności do księgi wieczystej. Opóźnienie spełnienia tych formalności może skutkować grzywną.
Jeżeli należysz do grupy zerowej (najbliższej rodziny) i zgłosisz nabycie spadku do urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy, to jesteś zwolniony od zapłacenia podatku od spadku i darowizn. Do grupy zerowej należą:
małżonkowie,
wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie),
zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki),
rodzeństwo, pasierbowie,
ojczym i macocha.
Jeżeli uregulujesz stan prawny oraz finansowy odziedziczonej nieruchomości, pozostaje jedynie przygotować ją do prezentacji i sprzedaży. Pamiętaj jednak, że jeżeli nie jesteś jedynym spadkobiercą, to musisz uzyskać zgodę pozostałych osób na sprzedaż.
UWAGA: jeżeli sprzedajesz mieszkanie przed upływem 5 lat od nabycia nieruchomości przez spadkodawcę, będziesz musiał/a zapłacić podatek dochodowy w wysokości 19% wartości tej nieruchomości.