Osoba, będąca pośrednikiem w obrocie nieruchomościami jest przedsiębiorcą, który prowadzi działalność gospodarczą w tym zakresie. Obecnie nie trzeba posiadać licencji zawodowej, mimo iż do 2014 roku było to jeszcze wymagane. Podmioty zajmujące się pośrednictwem w obrocie nieruchomości pomagają w sprzedaży i kupnie mieszkań, domów, działek, lokali handlowych czy hal produkcyjnych.
Biura nieruchomości, świadczące usługi pośrednictwa w ich obrocie podlegają przepisom ustawy o gospodarce nieruchomościami. Znaleźć w niej można kryteria, które muszą spełnione być przez te podmioty oraz ciążące na nich obowiązki. Na czym polega ta specyficzna forma działalności?
Na każdym pośredniku nieruchomości ciąży obowiązek wykupienia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Taki zapis ustawy zabezpiecza interesy osób korzystających z ich usług. Wówczas w przypadku jakichkolwiek zaniedbań, niedopełnienia obowiązków informacyjnych czy też rażących zaniedbań klient biura nieruchomości liczyć może na finansową rekompensatę. Dodatkowo bezpieczeństwo zawierania transakcji kupna - sprzedaży mieszkań gwarantuje fakt, że agenci mają prawo wglądu do ksiąg wieczystych, katastru nieruchomości czy planów zagospodarowania terenu.
Doświadczeni i wykwalifikowani pośrednicy obrotu nieruchomościami pomóc mogą w sprzedaży, kupnie lub wynajmie mieszkania. Dlatego, jeśli chcemy znaleźć wymarzone ,,gniazdko” czy szukamy miejsca nadającego się do prowadzenia działalności gospodarczej warto skorzystać z ich usług. Zakup mieszkania to poważna i bardzo kosztowna inwestycja, a więc naprawdę opłaca się szukać mieszkania przez agentów. W ten sposób oszczędzamy czas i mamy zapewnione bezpieczeństwo.