Zakup mieszkania wiąże się z poniesieniem dużych kosztów i rzadko kogo stać na to, aby pokryć je własnymi środkami finansowymi. Na szczęście istnieją również inne, alternatywne metody pozwalające spełnić to marzenie. Dowiedz się, jakie są najpopularniejsze z nich oraz jakie są zalety i wady tych rozwiązań.
Oszczędności, nagły przypływ gotówki lub spadek – to jedne z najczęściej spotykanych możliwości, kiedy mówimy o zakupie nieruchomości za gotówkę. Całkowite lub prawie całkowite pokrycie kosztów zakupu nieruchomości własnymi środkami pomaga oszczędzić sobie wielu formalności związanych z uzyskaniem kredytu hipotecznego, lub innej formy finansowania. Przy obecnych cenach nieruchomości taka metoda jest jednak trudna do wykonania, a wieloletnie oszczędzanie przez rosnącą inflację może nie przynieść zadowalających rezultatów.
To jedna z najczęściej wybieranych opcji finansowania zakupu własnego mieszkania. Biorąc kredyt hipoteczny liczyć się trzeba z wieloma formalnościami związanymi z całym procesem, pomóc w tym mogą jednak specjaliści w tej branży, czyli doradcy kredytowi. Aby otrzymać kredyt hipoteczny, niezbędne jest także spełnianie określonych warunków. Wśród najważniejszych wymienić można zdolność kredytową, która zapewni bank, że kredytobiorca jest w stanie spłacić swoje zobowiązanie. Tutaj badane są takie parametry jak wysokość i podstawa zatrudnienia, wysokość innych zobowiązań, sytuacja rodzinna czy wiek. W przypadku większości kredytów hipotecznych niezbędny jest także wkład własny w wysokości około 10-20% wartości nieruchomości.
Powstaje szereg programów rządowych, których celem jest pomoc młodym osobom przy zakupie nieruchomości. Wśród tych popularnych wymienić można:
Mieszkanie dla Młodych,
Mieszkanie Plus.
Spełniając określone warunki można liczyć na częściową pomoc w finansowaniu zakupu nieruchomości, co może znacznie pomóc wchodzącym w dorosłość.