W kwietniu 2023 roku weszła w życie nowelizacja ustawy dotycząca charakterystyki energetycznej budynku. Od tej pory każdy, kto będzie chciał sprzedać bądź wynająć swoje mieszkanie będzie musiał taki dokument uzyskać. Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej nieruchomości i jakie kary grożą za brak certyfikatu – o tym dowiesz się z naszego artykułu.
Świadectwo charakterystyki energetycznej nieruchomości to dokument, który określa potencjalną ilość energii, którą wykorzystuje się na potrzeby użytkowania lokalu, na przykład do:
ogrzewania pomieszczeń,
wentylacji,
podgrzewania wody,
klimatyzowania wnętrza,
oświetlenia.
Pod uwagę są również brane takie parametry jak sposób izolacji konstrukcji. Otrzymany wynik jest podstawą do zakwalifikowania nieruchomości do danej klasy od A do G.
Świadectwo charakterystyki energetycznej musi mieć każdy, kto:
chce zgłosić zakończeniu budowy domu i/lub złożyć wniosek o udzielenie pozwolenia na jego użytkowanie,
ma zamiar sprzedać bądź wynająć nieruchomość (mieszkanie lub dom).
Z tego obowiązku są zwolnione osoby, które wykorzystują nieruchomość na użytek własny, tj. nie zamierzają jej sprzedawać ani wynajmować.
Za niewywiązanie się przez osoby sprzedające lub wynajmujące nieruchomość z obowiązku przekazania świadectwa energetycznego przy sporządzaniu umowy grozi kara grzywny w przedziale od 20 zł do 5 tys. zł.
Świadectwo charakterystyki energetycznej sporządza uprawniona do tego osoba, która przeprowadzi audyt naszej nieruchomości. Może to być zarówno projektant, jak i specjalista, który ma odpowiednie uprawnienia i została wpisana do Centralnego Rejestru Charakterystyki Energetycznej Budynków. Cena sporządzenia dokumentu będzie zależała od rodzaju nieruchomości, a także jej lokalizacji.